Naslovna Kultura KUU Letnica nastupila prvi put na Vinkovačkim jesenima

KUU Letnica nastupila prvi put na Vinkovačkim jesenima

50
0

Kulturno umjetnička udruga (KUU) Letnica nastupila prvi put na Vinkovačkim jesenima

U nedjelju 22.09.2024 održano je finale 59. Vinkovačkih jeseni najveće kulturne manifestacije izvornog folklora u RH. Kao čuvari tradicije u svečanom mimohodu predstavilo su se 62 folklorna društva sa više od 3.000 sudionika iz Hrvatske i dijaspore koji njeguju hrvatske narodne običaje i čuvaju ih od zaborava. Među njima je bilo i 40-tak članica i članova KUU Letnica koji danas žive uglavnom u općinama Voćin i Đulovac, ali i okolici Zagreba i Bjelovara. Ovo društvo prije 10-tak godina osnovao je tadašnji voćinski župnik vlč. Mladen ŠTIVIN kao KUD Ćeralije, a danas ga pod imenom KUU Letnica vodi učitelj vjeronauka Đora ĐORĐEVIĆ iz Voćina.

Ta velika dijaspora hrvatskog naroda s više od 4.000 osoba danas počela se sredinom 1980-tih naseljavati u selima oko Bjelovara i Dugog Sela. Od ljeta 1992. pod prisilom zbog rata u organizirano su naseljavani u selima u općini Voćin i Đulovac, sve do 1999. kada se je zadnja skupina smještena u izbjegličke kampove Dumače i Mala Gorica kraj Petrinje. Ovi Hrvati s Kosova iz župa Letnica i Vrnavokolo potomci su dubrovačkih trgovačkih kolonija u selima Šašare, Letnica, Vrnez i Vrnavokolo, smještenim „na kraju svijeta“ Skopske Crne gore. Više od 700-sto godina uspjeli su sačuvati svoju tradiciju, hrvatski jezik i običaje (naravno uz dostatan utjecaj srpske i albanske kulture) zahvaljujući najviše katoličkoj vjeri i crkvi čiji su svećenici uz štovanje Majke Božje Letničke spriječili veće odnarođivanje i utapanje u većinske narode.

KUU Letnica predstavio se brojnoj vinkovačkoj publici na središnjoj pozornici sa letničkim svadbenim običajima gdje je mladenku „glumila“ mlada Ana Matić iz Đulovca s izvrsnim glasom za izvorne narodne pjesme, a mladoženju Jakov zvani Puljo iz Voćina. Prekrasne koloritne narodne ženske nošnje sa crvenom pregačom, koji oni zovu boča, te crvenim i bijelim maramama (navez) i kitkama koje su rukama vrtile, ushitile su promatrače, pa i HTV koji ih je prikazao u središnjem dnevniku 12,00 sati iste nedjelje. Zarazni orijentalni ritam ponudili su svirači Bajko na goču (bubanj), i na frulama Pero Cicin gostujući Makedonac Stefče (duduče i kaval).

Uz ovo društvo s naše županije (VPŽ) po prvi put je na Vinkovačkim jesenima kao izvorno folklorno društvo nastupio i KUD Mikleuš sa svojim načelnikom Robertom Grabarom, sviračem na berdi.

Još jedni prijatelji Slatinčana KUD Seljačka sloga iz Bogdanovaca, nakon izborenog prvog mjesta u kvalifikacijama između brojnih kvalitetnih KUD-ova Vukovarsko-srijemske županije predstavio se kao izvorni čuvar tradicije na Vinkovačkim jesenima. Ovaj KUD, čija je većina tadašnjih članova tijekom Domovinskog rata bila kao prognanici smještena u slatinskom kraju, organizirao je 1996. jednu od prvih smotri folklora u progonstvu pod nazivom POVRATAK u Slatini, uz pomoć našeg Crvenog križa.

Sve u svemu jedna krasna sunčana nedjelja, puno uloženog truda, obilje dobrih emocija prijateljskih susreta koji obećavaju da narodni običaji hrvatskog naroda neće izumrijeti dok ih bake i djedovi, majke i očevi ustrajno prenose svojim potomcima.

Vladimir Jelenčić

(50)

Internet je naše igralište

Ukoliko trebate: webshop, web hosting, cloud, VPS, izradu, dizajn i održavanje web stranica – obratite nam se sa povjerenjem –  midnel.hr