Web detektivi
U četvrtak 08. prosinca 2016. godine, sa početkom u 09:00 sati, u OŠ Eugena Kumićiča održava se radionica za projekt “Web detektivi” koji se održava u pet županija u Slavoniji, kako bi se sudionici educirali o vrstama neprimjerenih sadržaja na internetu, postupanju te načinu prijave takvih sadržaja.
WEB detektivi
U mjesecu studenom započeo je projekt Web detektivi koji će se održati u pet škola u pet županija, kojim se kod djece, mladih i roditelja želi povećati razina svijesti u zlouporabi korištenja interneta i društvenih mreža te doprinijeti općoj sigurnosti djece kao korisnika interneta.
Iz tvrtke Microsoft Hrvatska priopćili su kako, u suradnji s Centrom za nestalu i zlostavljanu djecu i Odjelom prevencije Policijske uprave Osječko-baranjske, pokrenut je projekt u okviru kojega će sto učenika iz pet slavonskih županija postati web detektivi.
Cilj je projekta povećati razinu znanja i svijesti o posljedicama zloupotrebe interneta i društvenih mreža, te doprinijeti općoj sigurnosti djece podizanjem razine pristojne internetske komunikacije kroz educiranje djece, mladih, roditelja i nastavnika o odgovornom i savjesnom korištenju interneta.
- Dječji web detektivi prepoznavat će i prijavljivati neprimjerene sadržaje na internetu.
- Dječji web detektivi bit će obučeni za prepoznavanje i prijavljivanje neprimjerenog internetskog sadržaja, pa će se u idućih pet tjedana održavati radionice u kojima će sudjelovati ukupno sto školske djece iz Osječko-baranjske, Brodsko-posavske, Vukovarsko-srijemske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske županije.
U svakoj od pet škola održat će se po dvije radionice, a teme će biti “Obrazovanje o internetu i pravilima korištenja Interneta” te “Kako postupiti u slučaju neprimjerenog sadržaja na internetu”.
Prva radionica, u trajanju od 45 minuta, odvijat će se s udaljene lokacije putem programa Skype for Business, dok će druga biti održana na samoj lokaciji.
Po završetku radionica svaki će sudionik dobiti službenu diplomu i iskaznicu web detektiva, kako bi se naglasila potvrda stečenih znanja i vještina te važnost djelovanja svakog pojedinca u sprječavanju zlostavljanja. Pomoću jedinstvenog koda s iskaznice mali detektivi moći će neprimjereni internetski sadržaj prijaviti putem dojavnog internet obrasca i time ispuniti svoju zadaću web detektiva, koja uključuje i prijavljivanje međuvršnjačkog nasilja putem interneta.
Predsjednik Centra za nestalu i zlostavljanu djecu Tomislav Ramljak ističe iznimnu važnost digitalnih sposobnosti mladih i djece u današnjem svijetu, ali istovremenu i još veću potrebu za njihovom edukacijom o prepoznavanju i prijavi neprimjerenog sadržaja na internetu.
Ivan Vidaković, direktor Microsofta za Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu, edukaciju mladih u korištenju interneta smatra esencijalnom, kako za razvoj pojedinca, tako i cijelog hrvatskog društva.
Adriana Valečić
(73)